Internetu věcí (IoT) urychlí rozvoj nových služeb. Komponenty pro rozmach dodávají z Ostravy.

 

Řada lidí si pod pojmem „Internet věcí“ představí na dálku řízené topení na chalupě nebo bezdrátové ovládání lustru. V těchto případech sice jde o komunikaci mezi zařízeními, konkrétně mezi mobilem a topením nebo světelným vypínačem, ale pomocí klasického GSM signálu nebo pomocí rozhraní bluetooth. O skutečný „Internet of things“ (IoT) tedy nejde. Jak to funguje a jak to ovlivní naši brzkou budoucnost?

 

Pojem „Internet věcí“ neoznačuje jen chytré věci jako takové, ale hlavně chytrou internetovou síť, pomocí které mezi sebou přístroje komunikují. Internet už ale máme skoro všichni v mobilu, tak v čem je háček?

 

Slyšeli jste někdy pojmy 3G nebo LTE síť? Pak máte napůl vyhráno. Každá síť, která šíří internet, má svá specifika. GSM síť musí být za každých okolností dostupná,  LTE musí zase umět naráz přenést velké množství dat.

 

Síť pro internet věcí musí být jiná

Síť pro internet věcí se musí od těch ostatních podstatně lišit. Musí totiž umožnit komunikaci velkého množství jednotlivých zařízení, která jsou závislá na baterii, která v reálném čase odesílají pouze drobné informace, tedy malé objemy dat. Síť musí být maximálně stabilní, energeticky nenáročná a komponenty, pomocí kterých v ní budou zařízení komunikovat, musí být spolehlivé a levné. Jedině tak je ve svých zařízeních využije většina výrobců.

 

Jaké má IoT využití v praxi? Kde je můžete již dnes najít?

 

Již dnes lze vidět snahu použít IoT ve věcech denně používaných.

Například mnoho lidí dnes nosí fitness náramky, chytré hodinky či jiné elektronické nositelné zařízení, které shromažďuje data o vašem stavu.

Tyto data by mohli v budoucnu být použity v péči o pacienty a díky IoT bude možné k těmto informacím přistupovat online, což upozorní na akutní stav a lékaři tak budou moci zasáhnout téměř okamžitě.

Již nyní existují medicínská zařízení, které umožňují sledování stavu pacienta mimo nemocnici, což umožňuje lépe zjistit příčiny nemoci a předcházet krizovým stavům či aspoň dostatečně rychlou reakci na příznaky.

 

V současné době se rozmáhá využití IoT v automobilovém průmyslu jak k určování polohy online, tak ke kontrole stavu nádrže a technického stavu vozidla, kdy všechna tyto data lze jednoduše zobrazovat přes mobilní telefon nebo display automobilu. Pomocí portu OBD je možné tuto metodu využít u všech aut vyrobených po roce 2001.( http://ictrevue.ihned.cz/c3-65526480-0ICT00_d-65526480-iot-v-praxi-t-mobile-nabidne-chytre-propojeni-aut-s-mobilnim-telefonem )

 

Dokonce již nyní jsou spuštěny programy autonomních vozidel, pomocí IoT budou tyto zařízení schopny komunikovat mezi sebou, centrálou a v budoucnu budou dokonce komunikovat i se silniční technikou, jako jsou semafory značky a jiné.

 

V oblasti zabezpečení IOT slouží již nyní, zabezpečovací senzory a jiné poplašné zařízení mohou být bezdrátově přepojeny přímo na zabezpečovací firmu online a spustit takzvaný tichý alarm a nebo zavolat na zvolené číslo.

Existují i další zabezpečovací systémy, které jsou schopny určit, jestli se jedná o osobu oprávněnou k přístupu pomocí vzdálené databáze, v databázi mohou být uloženy čísla karet, otisky prstů, nebo dokonce sken oka.

 

Vývoj IoT zaznamenáváme i u energetiky.

Pomocí IoT lze kontrolovat spotřebu el. energie v reálném čase a případně ovládat cestu, kterou energie prochází, abychom vypojily například úsek, kde došlo k pádu stromu a dostaly el. energii do cíle jinou cestou. V současné době můžeme například uvést našeho souseda Polsko, které již nyní má mnoho energetických uzlů vybaveno touto technologii, na čemž se velkou měrou podílela i společnost SECTRON.

 

Specialisté v oblasti IoT sídlí v Ostravě

 

IoT je budoucnost, která je viditelná již dnes a je to nezastavitelný krok průřezem všech oborů, která ovlivňují náš život. Nezadržitelný rozmach a rozvoj je také dán podporou ze strany vývojářů, výrobců, softwarových firem a dalších.

Distributorem klíčových komponent je ostravská společnost SECTRON s.r.o. se sídlem v Ostravě v Mariánských horách. Zastupuje celosvětové výrobce modemů, modulů, terminálů. Jedná se o výrobce antén a anténních redukcí s individuálním přístupem k jednotlivým projektům. Rozmachem IoT rozšířila společnost tým vývojových pracovníků o aplikační inženýry, kteří jsou schopni klientovi nabídnout řešení na míru. Od analýzy potřeb, technologického a softwarové řešení, přes laboratorní testování, pilotní projekt, až pro výrobu.

společnost SECTRON je dodavatelem značek GEMALTO, TRIMBLE, ADVANTECH, ROBUSTEL, ANDRA a většinu z nich zastupuje na evropském trhu s Machine to Machine technologiemi.

Pro více informací navštivte naše stránky.